Митець і самотність, Новаківський і Львів

теґи: Володимир Овсійчук, Дмитро Горбачов, Львів, Олекса Новаківський, виставка, експресіонізм, символізм

Олекса НоваківськийОлекса Новаківський, уродженець Вінниччини і випускник Краківської академії мистецтв, став львів'янином і долучився до мистецької слави міста завдяки запрошенню митрополита Андрея Шептицького, якого надзвичайно вразили роботи молодого художника на виставці в Кракові. Мистецтвознавець Володимир Овсійчук зазначає, що на Вінниччину Олекса Новаківський навряд чи повернувся б, і якби не це запрошення, залишився б у Кракові, де мистецьке життя тоді вирувало.

"Це була добра ідея – створити талановитому українському художникові всі умови для життя і творення. Водночас це заклало елементи майбутньої трагедії митця. Бо у Львові Олекса Новаківський почувався самотнім. Він потрапив тут "на язики", про нього і його сім'ю пліткували. Його дружина, селянка-лемкиня, дратувала міщанок своїм народним строєм. Художники Львова були недружелюбно налаштовані до нього – зокрема, через особливе ставлення до нього митрополита", – розповів Володимир Овсійчук на відкритті виставки творів Олекси Новаківського у Львівській галереї мистецтв, приуроченої до 75-річчя від дня смерті митця і яка триватиме до 15 січня. І додав: "Андрей Шептицький саме в Новаківському побачив того, хто міг би започаткувати у Львові академію мистецтв, бо жодного з тодішніх львівських митців, зокрема й Івана Труша, не бачив митрополит у такій ролі. Однак Олекса Новаківський створювати академію не захотів, натомість відкрив у Львові художню школу, до якої потягнулися учні з цілої України. За навчання у школі Новаківський плати не брав. Випускники їхали до Кракова та інших міст, і чимало з них потім писали художнику, що не навчилися нічого нового в мистецьких академіях".

Олекса НоваківськийОлекса Новаківський (1872–1935) асоціюється насамперед зі Львовом, з XX століттям, репрезентує львівський експресіонізм та символізм. Парадоксально й прикро, але він досі не утвердився як всеукраїнський художник, не здобув світового визнання. Важливою в окресленому контексті є анотація до виставки мистецтвознавця Дмитра Горбачова "Дорогою до світового визнання". Нині твори українських митців здобувають популярність на найвідоміших мистецьких аукціонах, завдяки чому на них звертають увагу в Україні. Після того, як світ дізнався про Богомазова, Бойчука, Петрицького та багатьох інших, на черзі – Новаківський, вважає Дмитро Горбачов: "Найбільший знавець мистецтва XX ст. професор Джон Болт із пієтетом відгукнувся про необарокового майстра Новаківського. Інший знаменитий експерт князь Лобанов-Ростовський у пошуках експонатів для виставки українського мистецтва XX ст. у США об'їздив з цією метою всю Україну і був розчарований бідністю львівського рисунку (після погрому музеїв мало що лишилося) і полегшено зітхнув, побачивши в приватній колекції твори О. Новаківського. Дивлячись на "Мадонну", він, вражений, проказав: "Та це ж Ель Греко!".

Олекса НоваківськийДмитро Горбачов говорить про незбагненне поєднання у творах Олекси Новаківського вангогівської пристрасності й ельгреківського містицизму, новочасного експресіонізму з традиціями католицького маньєризму, одухотвореного символізму з експресіонізмом. "За літературну аналогію до малярства Новаківського може правити проза Василя Стефаника і Миколи Хвильового, символізм яких переростає в жагучий експресіонізм", – акцентує мистецтвознавець.

Наталя ДУДКО, http://ratusha.lviv.ua/index.php?dn=news&to=art&id=708