"Наше Різдво": боротьба мистецтва й гламуру
Проект "Наше Різдво", що цього року відбувався втретє, організатори презентували в "гламурній обгортці". Рекламні щити й флаєри із зображенням яскравих і блискотливих персонажів – чорта (актор Остап Ступка) і ангела (музикант Сашко Положинський) – намагалися звабити-привабити на концерт у Львівській опері любителів шоу й мюзиклів.
Однак на перший із чотирьох концертів усе-таки зібралася здебільшого публіка, яка хотіла відчути атмосферу Різдва в інтерпретації своїх улюблених виконавців – "Піккардійської терції", "Віртуозів Львова", гуртів "Дивні", "Тартак" (разом з дуетом "Астарта"), "Кому вниз", "Бай", квартету "Віртуози Львова", хорової капели "Дударик" та Олега Лихача, гурту "Плач Єремії" і Тараса Чубая.
Майже в унісон з нечистою силою (чорт Остап Ступка разом зі своєю свитою намагався захопити Оперний театр і скасувати "Наше Різдво") на сцену вийшов легендарний український готичний гурт "Кому вниз" і розпочав концерт з колядки, яку лідер гурту Андрій Середа написав спеціально для "Нашого Різдва". Готично також прозвучала замальовка "Святий вечір" на слова українського класика Володимира Самійленка і пісня про "Микиту Швачку", герой якої, за словами фронтмена "Кому вниз", найбільш відповідає різдвяній атмосфері.
Упродовж концерту, згідно зі сценарієм авторства ангела Сашка Положинського, виступи музикантів чергувалися з діалогами ангела і чорта, боротьбою добра і зла, а якщо точніше – мистецтва і гламуру. Приїхавши напередодні ранковим поїздом із Києва до Львова, персонаж Остапа Ступки одразу заявив (а під час шоу – підтвердив) про свої наміри захопити Оперу, приватизувати будівлі, а також пообіцяв забезпечити місто цілодобовим водопостачанням, напівпорожніми маршрутками, ввічливими водіями, стадіоном до "Євро-2012" – продемонструвавши неабияку обізнаність із проблемами Львова. Під час шоу чорт намагався реалізувати три сценарії захоплення театру: силовий, з допомогою сили "мистецтва", через демократичні вибори. Звісно, усі вони гучно провалилися, однак найбільш удалим був саме третій спосіб. Слова чорта "Як я можу скасувати вибори, якщо я їх організував!" – один з найбільш вдалих дотепів вечора.
Однак загалом ідея такого гламурного обрамлення для свята, яке своєю суттю, духом, справжністю – абсолютна протилежність шоу й гламуру, не є однозначною. Лінія ангела-чорта іноді недоречно перебивала атмосферу, яку створювали музичні колективи. Щоправда, не всі виконавці змогли схопити драйв і розкритися (можливо, три пісні – замало). А от хорова капела "Дударик" під керівництвом Дмитра Кацала – колектив, який у межах академічного співу творить дива, постійно розвивається, експериментує – захопила публіку з першої колядки "Іде звізда чудна", яку хор виконав разом із солістом Львівської опери Олегом Лихачем. І не відпускав з-під впливу своєї магії до завершення концерту.
Безумовно вдалим був виступ Тараса Чубая та гурту "Плач Єремії". Спершу була прем'єра – колядка "Спи, Ісусе, спи" у виконанні дуету Тараса Чубая та хорової капели "Дударик". Далі прозвучали "Народився Бог на санях" на слова Богдана-Ігоря Антонича, "Вифлеєм" на слова і музику Костя Москальця та інші колядки... А у фіналі весь зал колядував "Нова радість стала...".
"Наше Різдво", що набуло неофіційного статусу головного різдвяного шоу країни, тепер відбувається у форматі фестивалю фестивалів: окрім шоу в Опері, проект представлятимуть концерти у Львівській філармонії – джазовий ("Щедрий вечір з добрим джазом" – 15 січня) та академічний (за участі хорової капели "Дударик" – 23, 24 січня). Попереду також – мандрівки іншими містами України.
А щодо концепції заходу, то музичний продюсер фестивалю Тарас Чубай формулює її так: "Фестиваль викликає зацікавлення в музикантів. Але не всі мають те розуміння, яке я вкладаю в суть проекту "Наше Різдво". Не всім вдається пропустити через себе коляду і видати на-гора нове, але з автентичним корінням. Аранжування може бути сучасним, але для мене важливо, щоб суть – вокал – зберігав автентичність".
Наталя ДУДКО, http://ratusha.lviv.ua/nashe_rizdvo.html
і хто переміг?
Завдяки "Дударику" – мистецтво :)