категорії: візуалка новина

Посткарнавальний Кох

теґи: "Цинамонові крамниці", Львів, Юрко Кох, художники

Юрко Кох,  У "Цинамонових крамницях" у львівській галереї "Львіварт" знаковий для Львова митець Юрко Кох, художник, що зумів у межах традиційного живопису, не вдаючись до модних «концептуальних» штукарств, витворити свій стиль і створити свій світ, привідкриє тільки одну з граней свого мистецького світу. 

Більшість із 19 робіт таки справді експоновано вперше. І тільки кілька ранніх творів, серед яких — віднайдена кілька тижнів тому студентська робота, виявилися суголосними атмосфері «Цинамонових крамниць», де «головними персонажами полотен є міські кав’ярні, галереї, крамниці, до світла яких завжди стреміли всі покоління львів’ян і ...»гостей нашого міста». Львів художника Коха — не тільки по-особливому закцентовані нюанси бруківки й автентичних стін, а й колоритні персонажі (різних епох та національностей), що наповнюють вулички міста: антиквари (і «Ранок антиквара», і «Сієста антиквара»), художники («Автопортрет з пивом, Кауфманом і музою»), майстри, музиканти, батяри, дівчата...

Юрко Кох, Якщо зіставити ранні й нові роботи Коха, представлені в межах виставки, то впадає в око, що зникла колишня карнавальність. Митець у розмові це підтвердив: «Я не хочу сповідувати зараз ту карнавальність, щоб вона не була неприродною. Тоді це було природно. Тоді ми в доброму сенсі напивалися, ішли містом, проклинали радянську владу, уникали міліції. Це був специфічний спосіб протесту, карнавалізація боротьби. Зараз у мене трохи інші настанови, внутрішні програми. Хочу більше зробити. Не маю часу ходити по вулиці на ходулях і розмахувати вогнями. Я це роблю в інший спосіб. Внутрішньо карнавальність збереглася, але це не означає, що все, що в мені відбувається на тонкому рівні, я мушу втілювати матеріально. Якби люди всі свої бажання матеріалізували, то уявляєте, який би почався балаган. Мало що кому захочеться...». 

Юрко Кох, Мистецтвознавець Роман Яців на відкритті шостої персональної виставки Юрка Коха у Львові (а загалом художник — учасник 190 графічних та малярських виставок у 30 країнах світу), напівіронічно-напівсерйозно сказав: «Кох — явище маловивчене. Він давно шмагає й провокує кволе середовище. Таке враження, що з цією іронією він народився».

Актуальною в контексті «Цинамонових крамниць» є розміщена в анотації до експозиції характеристика творчості Юрка Коха від філософа Олени Мазуркевич, яку вона дала ще минулого тисячоліття: « ..можна підшукати більш-менш вдалу поетичну метафору на зразок «марш голих цеглин» чи «стриптиз іржавої дахівки». Можна ризикнути перелічити пари жіночих ніг, або жарівки у нічних віконцях. І ще багато такого до болю знайомого і такого недосяжного водночас. Єдине, що ніколи не піддається репарації — мелодика кохівських картин, одвічно невловиме медитативне світовідчуття художника...».

Юрко Кох, Щодо образу «Цинамонових крамниць» (художник каже, що марно шукати в ньому запозичення з назви циклу оповідань Бруно Шульца), то він у Коха асоціюється «з Галичиною, маленькими містечками. З камерністю душі. Я органічно почуваюся що в Нью-Йорку, що у Львові. Але стан душі, кількість енергії, яка виходить з людини і повертається, у нашому просторі мені органічна. Щодо нинішнього Львова, то шукаю щось нове в цьому місті. Мене цікавить, що з ним буде, які будуть люди. Чи вони оцінять те, що було, чи передадуть у спадок».

Наталя ДУДКО, http://ratusha.lviv.ua/koh.html